Jak to všechno začalo

Jak to všechno začalo

7. 3. 2019 od HZS PK

Na počátku 90-tých let 20.století uvedla firma Scott na trh nový typ dýchacího přístroje s přetlakovou automatikou a pár nadšenců ve spojení s hasiči, v USA, se rozhodlo demonstrovat zvýšené nároky, kladené na nový typ DT, přímo v praxi. Původně mělo jít o simulaci běžné hasičské činnosti s odborným monitorováním zúčastněných.

Nebyli by to ovšem hasiči, kteří samozřejmě vzápětí z obyčejného testu udělali soutěž. Závodník v kompletním převlečníku, s dýchacím přístrojem a těžkých botách tahal hadice, běhal po schodech, mlátil kladivem a tahal figurínu do úplného vyčerpání za asistence nevěřícího obecenstva, které nechápalo, jak se může člověk dobrovolně zničit.

Soutěž si záhy získala takovou popularitu, že v mnohých státech USA začala fungovat národní kola, až nakonec se celá soutěž přenesla i za oceán do Austrálie i Evropy. Začalo vznikat více modifikací původní soutěže, která se odbývala v kompletní „plné polní“ v celkovém čase cca tří minut, z důvodu nemožnosti sladění obuvi i převlečníku, o dýchací technice nemluvě, zrodil se tzv. TFA (Toughest firefighter alive – Nejtvrdší hasič přežívá) čtyřboj, sestavený ze čtyř disciplín, z nichž prvá obnáší roztažení a poté smotání hadic, ve druhé soutěžící zápasí s kladivem, figurínou nebo jinou zátěží a překonávají 3m vysokou bariéru, dále jde o vynášení a vytahování zátěže na určitou konstrukci a závěrečná disciplína prověří soutěžící při výběhu do 10, 15, či 20-ti podlaží.

Naši hasiči se setkali s TFA poprvé v Kanadě v roce 1996 na Světových hrách, kde si pražští hasiči, na vlastní kůži vyzkoušeli martyrium TFA a už o čtyři roky později, na Světových hrách v Paříži výrazně promluvili do pořadí ve světové špičce hasiči z Ostravy. Po prvotních problémech s nedůvěrou se soutěže tohoto typu začaly doslova v masovém měřítku pořádat v ČR

  • Ostravská radnice
  • Ironfireman
  • Olomoucké schody a pětiboj
  • Kroměřížský víceboj
  • Petřínská věž
  • Štramberská trúba
  • Rozhledna Andrlův chlum a další

Nejlepší hasiči mají tu čest reprezentovat HZS ČR na zahraničních soutěžích, jako jsou Světové hry, Mezinárodní mistrovství Německa, Rakouska, Litevské schody, Varšavské schody, navazují se kontakty, uzavírají se přátelské vztahy a mezinárodní vazby, což má jednoznačně pozitivní dopad na možnost srovnání profesní i výkonnostní úrovně.

Zdroj: http://www.tfa-czech.cz/jak-to-zacalo